Amerika Vatandaşları İçin Hindistan Vizesi

Amerika Vatandaşları İçin Hindistan Vizesi

Amerika vatandaşları Hindistan vize prosedürüne tabidir. Türkiye’den Hindistan vize başvurusunda bulunacak Amerika vatandaşları Hindistan temsilciliklerinin bölge ayrımına göre başvurularını tamamlamalıdırlar.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun görev alanı İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’yı kapsamaktadır. Bu illerde ikamet eden Amerika vatandaşlarının Hindistan vize başvurularının değerlendirmesi Hindistan Başkonsolosluğuna aittir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerini kapsamaktadır. Bu illerde ikamet eden Amerikan vatandaşlarının vize başvurularının değerlendirilmesi Hindistan Büyükelçiliğine aittir.

T.C. vatandaşlarının da yabancı uyruklu vatandaşların da Hindistan vize başvurularında parmak izi verilerini beyan etmeleri gerekir. Hint vizesinde biyometrik parmak izi uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin randevuya şahsen gelmesi gerekmektedir. T.C. vatandaşının ya da yabancı uyruklu vatandaşın daha önce parmak izi beyanında bulunmuş olması herhangi bir muafiyet hakkı sağlamamaktadır.

Amerika Vatandaşları İçin Hindistan Vize Evrakları

Hindistan Turistik vize 3 ay tek girişli olarak çıkmaktadır. Turist vizeleri çok girişli olarak talep edilemezken ticari vizeler çok girişli olabilmektedir.  Amerika vatandaşları için Hindistan turist vize başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

-Türkiye ikamet izninin aslı ve fotokopisi

-Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport

- Fotoğraf eklenmiş online başvuru formunun çıktısı

- 2 adet 5x5 boyutunda fotoğraf

- Pasaportun ilgili sayfalarının fotokopisi

- Varsa eski pasaport ve vizeler

- Güncel banka hesap dökümü

- İkametgah

- Uçak bileti

- Otel konfirmasyonu

(*) Hindistan Konsolosluğu vize başvuru ücretlerini nakit olarak ve ABD doları cinsinden kabul etmektedir.

Hindistan Ticari Vize

Amerika vatandaşlarının Hindistan ticari vize müracaatlarında başvuru sahibinin Registration Certificate (Kuruluş Belgesi), İthalat-ihracat yapmak için aldığı belge, ticari kayıt belgesi veya Hindistan’da yürüteceği ticaret alanında temin edilen belgeden birine sahip olması gerekmektedir. Eğer temin edilen davetiyede CIN Number bulunuyorsa Registration Certificate’in sunulmasına gerek yoktur.

Amerika Vatandaşları İçin Hindistan Ticari Vize Evrakları

-T.C. oturum izni aslı ve fotokopisi

- Hindistan vize başvuru formunun, fotoğraflı çıktısı

- 2 adet güncel, 5X5 ölçülerinde fotoğraf

- Dönüş tarihinden sonra 6 ay geçerliliği bulunan pasaport

- Registration Certificate (Kuruluş Belgesi)

- İkametgah

- Güncel banka hesap dökümü

- Hindistan’da ticari faaliyeti gerçekleştiren kurumdan alınmış resmi, onaylı, imzalı davetiye

- Otel konfirmasyonu

- Uçak bileti

 (*) Bangladeş, Pakistan, Çin, Nijerya, Somali, İran, Irak vatandaşları ve Pakistan kökenli yabancılar, Hindistan İçişleri Bakanlığına  (MHA) ibraz edilmek üzere ayrıca referans mektubu hazırlamaları gerekmektedir.

(*) Hindistan Konsolosluğu vize başvuru ücretlerini nakit olarak ve ABD doları cinsinden kabul etmektedir.

Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan vize başvuru formları online olarak doldurulmaktadır. Vize başvuru formu doldurulurken hiçbir soru boş bırakılmamalıdır. Boş bırakılan soru olduğu takdirde diğer bir soruya geçilememektedir. Online form, birebir gerçeği yansıtan ve birbirleriyle tutarlı beyanlarla doldurulmalıdır. Hindistan vize başvuru formu doldurulurken başvuru sahibinin son on yıl içerisinde hangi ülkelere giriş yaptığını, daha önceki Hindistan vize başvurularını belirtmelidir. Online doldurulmuş formunun fotoğraflı çıktısı alınarak imza atılmalı, başvuru formu ıslak imzalı olarak vize birimine sunulmalıdır.

Hindistan Konsolosluğu vize başvurularını incelerken ek evrak talebinde bulunabilmekte ve/veya Amerika pasaport sahibini mülakata çağırabilmektedir. Vize başvuru dosyasının eksiksiz sunulması vizenin onaylanacağı taahhüdünü vermemektedir.

Hindistan online başvuru formu her başvuru sahibi için ayrı ayrı doldurularak, kaydedilmelidir. Başvuru formu doldurulurken isimlere, telefonlara, doğum tarihlerine, adreslere herhangi bir harf veya bilgi yanlışlığına karşı kontrol edilmelidir.  Formun son sayfasına başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafı eklenmelidir.

Amerika vatandaşlarının biyometri (parmak izi) prosedüründen önce Hindistan online başvuru formlarını doldurarak randevu tarihi almaları gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu yoğunluk durumuna göre 2-8 iş günü sonrasına randevu vermektedir. Bu süre Hindistan Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde uzayabilmektedir.

Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika ve diğer yabancı vatandaşların yaptığı vize başvuruları minimum 4 iş günü sonra sonuçlanmaktadır. T.C. vatandaşları için bu süre ortalama olarak 1 iş günüdür. Hindistan'ın ve Türkiye'nin tatil günleri öncesinde yapılan başvurularda yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir.

Duyurular

Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirisi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyecek...
2023-08-04 15:49:53

Hindistan Konsolosluklarınca vize işlemlerinde kullanılacak olan

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda Hindistan Konsolosluklarının aradığı özellikler; 1 - Son 10 yıl içerisinde ç...
2023-08-04 14:23:01

Hindistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için haftaiçi hergün 09.00 ila 12.00 saatlari arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-16 10:08:53

Hindistan Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçları için pasaport dağıtımını haftaiçi hergün 17.00 ila 17.30 saatleri arasında ya...
2020-11-16 10:08:17
Tüm Duyurular