Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

Hindistan Aile Ziyareti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan’da bulunan aile ziyareti için bu ülkeye seyahatleri öncesinde Hindistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vize  başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hindistan aile/akraba ziyareti vizesi alabilmek için Hindistan’da ikamet eden ve ziyaret edilecek olan şahıstan Davet Mektubu alınması gerekirken, davet mektubunun alınamaması halinde Hindistan ziyaretçi vizesi alma ihtimali bulunmamaktadır. Hindistan’dan gönderilen Davet Mektubu ile birlikte akrabalık ilişkisinin noter tasdiki; Hindistan’da çalışan yahut öğrenim görmekte olan arkadaşların ziyaret edilebilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibinin çalıştığı Hindistan’daki şirket/kurumdan çalıştığına dair belge veya eğitim aldığı kurumdan öğrenim belgesinin sunulması şarttır.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan aile/arkadaş ziyareti vize işlemleri için başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle pasaport temdit tarihlerini kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatır. Hindistan seyahati bitiş tarihi sonrasında, pasaport temdit tarihinin en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi koşulu aranmaktadır.  

Hindistan Aile/Akraba/Arkadaş Ziyareti Vizesi online başvuru yapılması gereken bir vize türüdür. Hindistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılmalıdır. Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formu, İngilizce olarak doldurulması halinde değerlendirmeyi dikkate almaktadır. Hindistan Vize Başvuru Formunun doldurulma işleminin bitmesi ve  başvuru sahibine ait 5 x 5 ölçülerinde, arka fonu beyaz bir fotoğrafın taranması ile online vize başvuru işlemi tamamlanır. İşlemin başarıyla sonlanması halinde online sistem, vize başvuru sahibine biometrik parmak izi veri toplama işlemi için vize randevu tarihi vermektedir.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan'a yakınlarını ziyaret amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat masraflarını temin eden bir maddi birikime sahip olduğunu gösteren güncel tarihli Banka Hesap Dökümü/Banka Hesap Cüzdanı beyanını mutlaka görmelidir. Finansal durumu gösteren bu evrak güncel tarihli, son 3 aylık hesap hareketliliğine ait, haftalık seyahat için en az 4000 TL bakiye olmalıdır. Bankanın resmi onayı ve imza sirküleri ile birlikte sunulması önemlidir. 

Hindistan ziyaret vizesi, maksimum 180 geçerli olan kısa süreli bir vizedir. Hindistan’a böyle bir amaçla gidiyorsanız bu bilgileri göz önünde bulundurabilir, alacak olduğunuz davetiye ile Hindistan ziyaretçi vizesi işlemlerine başlayabilirsiniz. Hindistan aile ziyareti vizesi başvurularını Hindistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlarla veya şahsi olarak Hindistan Konsolosluğuna yapabilirler

Hindistan Konsolosluğu’na randevu günü Hindistan Aile/Akraba Ziyareti Vize başvurusu sırasında, Hindistan’a seyahat amacına uygun hazırlanmış başvuru dosyası ile konfirmeli online Hindistan vize başvuru formunu, ıslak imzalı ve fotoğraflı çıktısı alınmış nüsha olarak birlikte eksiksiz ve tam bir dosyanın sunulması başvurunun kısa sürede onaylanmasını sağlayacaktır.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nedir?


1- Pasaport ( 10 yıldan eski olmayan, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı)

2- Online Hindistan Vize Başvuru Formu (elektronik başvurunun çıktısı alınmalı)

3- Hindistan Ziyaret Vize Talep Dilekçesi

4- Davetiye (Mail ya da faks çıktısı olabilir)

5- Nüfus Cüzdanı (fotokopi)

6- Biometrik Fotoğraf: 2 Adet (güncel tarihli,  5 x 5 ölçülerinde, arka fonu beyaz çekilmiş olmalı).

7- İkametgah Belgesi veya Elektrik-Su-Doğalgaz Faturası (başvuru sahibi adına, güncel tarihli

8- Banka Hesap Dökümü ve ya Banka Hesap Cüzdanı: Güncel tarihli (son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve Banka imza sirküleri ile)

9-  Otel ve Uçak Rezervasyonu (gidiş-dönüş tarihleri seyahat planına uygun)

Başvuru sahibine sponsor olarak masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakına ait ek evraklar istenebilir. Detaylı bilgi için Hindistan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize birimi ile irtibata geçilmelidir.

Hindistan Aile/Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Konsolosluğu vize departmanı, Hindistan ziyaretçi vize müracaatlarını hafta içi Pazartesi- Cuma günleri Saat: 10:00-11:30 arasında teslim almaktadır. Hindistan ziyaretçi vize başvurularını Hindistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlarla veya şahsi olarak Hindistan Konsolosluğu’na yapabilmektedirler. Hindistan Konsolosluğu’nun sunulan başvuru dosyalarını sorunsuz bir şekilde teslim almasının ardından başvuru sahibi kişilerin, Hindistan Konsolosluğu Biometrik Veri İbraz bölümünde; biometrik parmak izlerini, dijital fotoğraf çekimi ile birlikte elektronik imzalarını sunmaları gerekmektedir.

Hindistan Aile/Akraba Ziyareti Vizesi Çıkış Süresi Nedir?

Hindistan ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda Hindistan Konsolosluğu evrakların değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum Hindistan ziyaretçi vizesi süresini belirleyecektir. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Hindistan ziyaretçi vizesi 5 iş günü arasında alınabilecektir. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken. Yine bu ihtimal vize alım süresinin belirlenmesini sağlayacaktır.

Duyurular

Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirisi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyecek...
2023-08-04 15:49:53

Hindistan Konsolosluklarınca vize işlemlerinde kullanılacak olan

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda Hindistan Konsolosluklarının aradığı özellikler; 1 - Son 10 yıl içerisinde ç...
2023-08-04 14:23:01

Hindistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için haftaiçi hergün 09.00 ila 12.00 saatlari arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-16 10:08:53

Hindistan Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçları için pasaport dağıtımını haftaiçi hergün 17.00 ila 17.30 saatleri arasında ya...
2020-11-16 10:08:17
Tüm Duyurular